Dětský tábor s možností vegan stravování

Od : | 0 Komentářů | On : Únor 3, 2015 | Kategorie : Dovolená a rekreace

dětský tábor

Máte pocit, že vás veganská strava omezuje? Myslíte si, že je každá dovolená vyčerpávající sérií problémů s jídlem? A co teprve děti? Poslat je na tábor nebo jinou rekreaci samotné nepřipadá v úvahu, protože se jim nedostane stravy, ke které jste je už od malička vedli?

Myslím, že v tomto případě mám dobrou zprávu. Navzdory tomu, že je mnohými veganství stále odmítáno, existují lidé, kteří se nám snaží vyjít vstříc a poskytnout stejný komfort, jaký bychom měli doma. K takovým patří tým zkušených táborových vedoucích, jež se dali dohromady, aby vytvořili něco vyjímečného. Letos je jejich velká premiéra.

Je libo trochu dobrodružství?

Svého milovaného potomka můžete poslat hned na několik tématických turnusů:

  • Záhada starého deníku – tajemství, šifry a samozřejmě jak jinak než spousta zábavy; na tomto turnusu bude od všeho trochu. Pošlete své děti vyřešit největší strachotínskou záhadu.

Záhada starého deníku

  • Tajemství sedmera zemí – táboráky, výlety a mnoho her, jejichž prostřednictvím se děti vydají na dobrodružnou pouť. Objeví sedm zemí, a samozřejmě nebyl by to správný cestovatelský tábor, kdyby se nenaučily vyrábět pohledy a falešné pasy. 😀
  • Malý tvůrce – je vaše dítko výtvarně nadané? Nedá pastelky z ruky? Potom je tenhle tábor to pravé ořechové. Navíc je turnus cílený především na menší děti (už od pěti let).
  • Prostě dovolená – tento turnus se zaměřuje pro změnu na starší děti (8-17 let), takže je tábor vybaven odolnými vedoucími, kteří budou vědět jak teenagery. Součástí tábora jsou samozřejmě výlety, koupání a hlavně pohoda bez rodičů. 😉
  • Vaření napříč kontinenty – nikdy není příliš brzy na to, aby se člověk naučil vařit. Na tomto turnusu se děti seznámí s několika různými typy kuchyní (od české až po indickou). Zábavnou formou se naučí základní postupy a pravidla vaření, a sami si ukuchtí kde jakou dobrotu (kuchař si bere dovolenou :-D). Rozhodně se ale nezapomnělo na výlety a velké množství her.

Kdo nebyl na Pálavě, nebyl na Moravě!

Ubytování je zajištěno v pěkném penzionu ve Strachotíně, který stojí naproti rybníku a je vzdálený asi 35km (jihovýchodně) od Brna.

penzion1
penzion3
ubytko1

Děti jsou ubytovány ve dvou až pětilůžkových pokojích a mají k dispozici dvě koupelny. Jedna pro dívky a druhá pro chlapce. Před budovou je volné prostranství s posezením a pergolou v případě špatného počasí. Nechybí ani táborový oheň nebo louka vhodná k větším hrám a dovádění.

Každý turnus má na programu jiné výlety. Vaše děti se mohou podívat do Mikulova, bohatého na kulturní památky, do obce Lednice, kde se nachází známý lednicko-valtický areál a na koupání vyrazí na koupaliště v Hustopečích, anebo do Aqualandu Moravia.

Mikulov
Lednice

Veganům zdar!

Kromě toho, že pro vaše děti připraví týden, na který budou ještě dlouho vzpomínat, dostane se jim nadstandartní péče v oblasti stravování (vegetarián, vegan, bezlepková dieta). Trochu jsem je na toto téma vyzpovídala:

Na stránkách uvádíte informace týkající se stravování, na kterém očividně nešetříte. Dokonce nabízíte vegetariánské a veganské pokrmy. Jak je to ale se švédskými stoly? Je bufet bohatý i na veganské alternativy, nebo je takové dítě omezeno na předem určené jídlo? Může si vybírat stejně jako ostatní?

Věříme, že kvalitní strava je důležitá nejen doma, ale i na táboře, proto na jídle nešetříme. Oproti jiným pořadatelům je náš rozpočet v tomto ohledu dvojnásobný.

Švédské stoly jsou bohaté a většina jídla je pro vegany vhodná. Zastoupeno je (vegan) pečivo, různé dětmi oblíbené cereálie, sezóní ovoce i zelenina. Děti se mohou těšit dokonce i na palačinky (pro vegany samozřejmě z jiných surovin).

Všechny rodiče by jistě zajímalo, zda za individuální přístup (co se týče vegan jídelníčku) budou připlácet. Není tajemstvím, že jsou některé vegan potraviny dražší. Zároveň jsem však narazila na informaci, že si rodiče musí pro dítě potřebné suroviny přivést. Jak to tedy je?

Děti vegetariánů a veganů nic nepřiplácí. Informace o vlastních dovezených potravinách je směřována na děti s bezlepkovou dietou, jejichž stravování je mnohem dražší.

Záměrně na stránkách uvádíme jídelníček, aby rodiče věděli, co mohou očekávat. Každopádně lze pro konkrétní dítě jídelníček upravit. V takovém případě je nutné nás kontaktovat a na změnách se domluvit, což ostatně platí pro všechny rodiče a jejich děti.

Děti z tábora

Vaše tábory jsou tématické. Jedním z nich je Vaření napříč kontinenty. Děti se dozvídají o jídle a učí se vařit. Je možné na takový turnus poslat dítě z veganské rodiny? Budou mu dopřány veganské suroviny? Jak to v takovém případě řešíte?

Ano, možné to je. Celé to probíhá tak, že děti dostanou suroviny a napodobují, co dělá kuchař. Vedoucí jim při tom radí a pomáhají. V případě veganské, či vegetariánské stravy dostanou děti náhražky za živočišné suroviny. V případě masa je to např. soja, tofu, robi, apod. Samozřejmě to vše včetně instrukcí, jak s příslušnou surovinou zacházet a jak ji připravit.

Mezi surovinami sice rozdíly jsou, ale jejich zpracování je prakticky stejné, nebo velice podobné. Navíc, když vaří děti, už jen z hygienického hlediska je mnohem bezpečnější vařit bez zvířecích produktů.

Zajímalo by mě, kde bere kuchař inspiraci pro veganské vaření a jaké má s veganstvím zkušenosti? 

Stravování pro děti zajišťuji já. Možná by stálo za to napsat o sobě pár vět. Vaření je už od dětství můj koníček.

Po škole jsem odjel do Anglie studovat jazyk a rodina, s níž jsem žil byla vegetariánská. Takže jsem se stal na několik měsíců vegetariánem “z donucení”. V další rodině jsem připravoval stravu masovou, zároveň jsem však pracoval v restauraci, která byla oceněna jako nejlepší kuchyně pro rodiny s dětmi s nabídkou vegetariánských a veganských jídel.

Později, když jsem začal pracovat ve Francii, jsem měl o víkendech na starost kuchyni pro (veganskou) rodinu zaměstnavatele. Tam jsem se naučil o alternativní stravě asi nejvíce. Po příjezdu domů jsem byl několik let vegetariánem a nyní jím vše. Přesto jsem obohacen o velké množství zkušeností s veganským životním stylem a stravováním.

Zdroj: Více informací najdete zde.

Napsat komentář

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde