Gary Yourofsky – rozhovor v TV (video v aj)

Od : | 0 Komentářů | On : Prosinec 31, 2014 | Kategorie : O lidech

Docela náhodou jsem narazila na video rozhovoru v izraelské televizi, kam byl Gary pozván. Moderátorka, podle všeho jasný masožravec, střílí proti Garymu argumenty a on je s naprostou lehkostí vyvrací. Pokud umíte anglicky (bohužel jsem video nesehnala v českém jazyce, nebo alespoň s českými titulky), doporučuji shlédnout. Pokud ne, přeložila jsem pro vás rozhovor níže. 😉

Rozhovor – Gary Yourofsky v izraelské Prime TV

(Rozhovor jsem se snažila přeložit a převést do češtiny tak, aby vám nechybělo video, které je výše)

Moderátorka: Dobrý večer, velice děkuji, že jsi přišel do našeho studia.

Gary: Já děkuji za pozvání.

Moderátorka: Takže já začnu tím, co jsi zmínil dříve… Ovlivnil jsi milióny lidí po celém světě. Proč jsi ale tak efektivní tady v Izraeli? Jak je možné, že máš takový vliv právě v Izraeli?

Gary: Nejsem si úplně jistý proč. Jediná věc, která mě za ta léta, co jsem mluvil k desítkám tisícům lidí, napadla… Všiml jsem si, že lidé, kteří byli utlačováni (židé, hispánci, ženy, černoši) reagují na revoluci, do které jsem zapojen, lépe, protože rozumí útlaku. Sami si tím prošli. Vědí, jaké to je, když se k nim někdo chová, jakoby byli ničím, jakoby na jejich životech nezáleželo. No, a to je podle mě to, co se odehrává tady. Židé byli utlačováni po tisíce let. Rozumíme útlaku (pozn. redakce: Gary se narodil do židovské rodiny) a neměli bychom ho tím pádem podporovat. Já na to pouze poukazuji, protože lidé už si ani neuvědomují jak moc, na každodenní bázi, ubližují zvířatům. Takže jim připomínám že steak, hamburger, kuřecí sendvič, který právě jí… řízek… že tyto kousky masa pochází z těl živých zvířat, která nechtěla být zavražděna, nechtěla trpět a zemřít, nechtěla být mučena. A jakmile tohle vytáhnu lidé… většina lidí, rozumných lidí, logicky uvažujících lidí udělá krok k veganství.

Moderátorka: Víš, v průběhu několika posledních dní nebo měsíců vídám hodně demonstrací. Lidé protestují proti vraždám nebo… ehm… proti porážkám zvířat a proti konzumaci jejich masa. Potom ale projdu kolem a shlédnu k jejich nohám, na kterých mají kožené boty. Je to jako… ehm… jak to říct? Já je nejím, ale nosit je můžu. Jsou si toho vědomi? Vědí to? Nebo je to postaveno na morálních zásadách?

Gary: Ne, já si nemyslím, že by nosili kožené boty. Možná tak vypadají. Máme přeci syntetickou kůži, která vypadá stejně jako ta opravdová. Je to jako bys shazovala veganské maso, které vypadá jako skutečné maso. Myslím, že většina ochránců zvířat je falešně obviněno, že nosí kožené boty, které vlastně kožené vůbec nejsou a byla bys překvapena…

Moderátorka: Ale… (chtěla mu do toho skočit)

Gary: Byla bys překvapena (nedal se Gary), že například New Balance – firma vyrábějící boty má 50% bot vegan a to ve standardním provedení. Dokonce i Nike, a to já Nike nepodporuji, ale přesto, 50% bot od firmy Nike není ze skutečné kůže. Takže většina lidí pouze hádá, že vegani a lidé bojující za práva zvířat nosí kožené boty. Každopádně může dojít k situaci, kdy lidé, vlastně většina lidí, kteří nebyli vychováni na veganské stravě, ale stanou se vegany až později ve svém životě, už mají doma nějaké kožené boty. No, v tento okamžik byla škoda už napáchána, takže čemu bychom pomohli tím, že je vyhodíme? Nebyli jste si vědomi krutosti, která v tom hrála roli. Takže možná tehdy je lidé prostě donosí. A já radím lidem buď donosit, nebo dát pryč. To je to, co jsem udělal já, když jsem se stal veganem. Já prostě nedokázal mít na svém těle zvířecí kůži. Dělalo se mi z toho zle.

Moderátorka: Zajímavé, že říkáš zvířecí kůži a ne kůži.

Gary: No, ale tak to přeci je. Víš, my rádi užíváme eufemismy, kvůli kterým tyhle ukrutnosti vypadají v pořádku. Raději vždy použijeme slovo kůži, než kravskou kůži. A co například slanina. Co je slanina? Myslíš prasečí maso? Jakmile začneš přemýšlet o tom, co oblékáme a co jíme… budu se opakovat – tohle je proč říkám, že rozumní lidé se rozhodnou pro veganství. Já to rád vysvětluji, jako největší holokaust, který kdy existoval. Lidé se při těch slovech většinou naštvou…

Moderátorka: Já… Já… Já ti musím říct, že jsem naštvaná…

Gary: Ok.

Moderátorka: To že přirovnáváš holokaust k nějakému zvířecímu holokaustu. Stejně jako každý člověk, který uslyší tvou přednášku a tvé holokaustové přirovnání… Je to tak trochu…

Gary: Nech mě to vysvětlit…

Moderátorka: A to nejsem ani Žid.

Gary: Ok.

Moderátorka: Ale přesto mě to zraňuje, je to, je to… ehm…

Gary: Nech mě vysvětlit, jakým způsobem je tento současný holokaust horší. Mě osobně vadí, že vůbec srovnáváme lidský holokaust s tím zvířecím, protože v případě zvířat se jedná o největší holokaust lidské historie. Kdybys šla k nejbližším kravským nebo slepičím jatkám a namísto zvířat tam zavřela Židy, tak jsi znovu vytvořila Auschwitz (koncentrační tábor). Není v tom žádný rozdíl. Máme budovy, které existují k tomu, aby rozebrala, mučila, trápila a zavraždila nevinné bytosti.

Pojďme si zahrát hru s časem. Pojďme zpátky šedesát nebo sedmdesát let. Pojďme zpátky do tábora Auschwitz nebo Birkenau. Nahraďme Židy krávami a slepicemi. Stále budeš svědkem holokaustu. Takhle jsme se naučili židy zabíjet. Nacisti studovali způsob jakým fungují masné společnosti. Naučili jsme se mučit a zabíjet mezi sebou, protože jsme nejdříve cvičili na zvířatech.

Moderátorka: Ale zvířata jedí zvířata.

Gary: Pouze některá zvířata. 75% zvířat na této planetě jsou býložravci.

Moderátorka: No, je to… je to součástí koloběhu života.

Gary: Ne, tohle je koloběh mučení a smrti.

Moderátorka: Když vidíš… ehm… lva jíst zebru tak…

Gary: Ok. Ale já vidím, že máš oblečení, máš svůj mobil a počítač. Je nefér vybrat jednu věci, kterou dělá lev, abys ji napodobila, když nechceš napodobovat ty ostatní. Lvi se mezi sebou zdraví tak, že si čichají k zadku. Když jsem vstoupil do téhle místnosti, tak sis přece neklekla a nečichala mi k zadku. Lvi občas zabíjí své neduživé mladé. Kdyby člověk zabil své dítě, protože ho nechce, tak by byl zatčen a obviněn z vraždy. Mohla bys snad jít k soudu a říct:

“Ale vaše ctihodnosti, lvi přece zabíjejí své mladé, nemůžu snad já?!”

Je to prostě nefér.

Moderátorka: Ale to je pro přežití…

Gary: Je to nefér přirovnání. Nejsi lev. A jen abys věděla, lvi jsou masožravci. Lidé nikoli. My jsme 100% býložravci, od hlavy až k patě. Dej dvouleté dítě do postýlky s králíčkem a jablkem a rozhodně mi dej vědět, jestli sní králíka a pomazlí se s jablkem.

Jsme čistými býložravci. Nemáme žádné masožravecké nebo všežravecké instinkty. A po fyzické stránce – pokud se tvé čelisti při kousání pohybují ze strany na stranu, tak jsi 100% býložravec. Pokud bys byla masožravec, jako lev, tvoje čelist by se pohybovala pouze nahoru a dolů – utrhnout a spolknout. Jestliže se potíš, aby ses ochladila, tak jsi býložravec.

Moderátorka: Co je vlastně tvůj hlavní záměr, protože celý svět na veganství nikdy nepřejde.

Gary: Záleží na tom, který den se mě zeptáš. Nespravedlnost nemůže žít věčně. Svět se stane vegan – jednou. Stejně jako…

Moderátorka: Skutečně tomu věříš?

Gary: Stejně jako každá žena na této planetě bude jednoho dne uznána rovnocennou muži. Stejně tak jednoho dne všechen útlak… Nespravedlnost prostě nežije věčně. Ano, vypadá to nemožně. Nenech se mýlit, vidím to. Já jsem ten v zákopech. Věř mi, vypadá to, působí to, jako že se to nemůže stát, ale vzpomeň si… trvalo to 400 let přesvědčit bílé, aby nevlastnili černé. Takže je v celku pochopitelné, že to trvá dlouho. Nedokážeme se chovat hezky k sobě navzájem, natož pak ke slepicím, prasatům, krůtám nebo hmyzu. Ale já si myslím, že jakmile se naučíme lásce ke zvířatům, naučíme se laskavosti i jeden k druhému.

Moderátorka: Víš, cítím se trochu nepříjemně, protože jsem měla k obědu steak. Pořád ale nejsem na 100% přesvědčená, že bych měla přestat jíst maso. Není to jakože bych jedla maso každý den, ale mám ráda svůj steak na talíři tak jednou do týdne. Takže ty máš teď dvě minuty na to, abys mě přesvědčil jíst maso… ehm… třeba… pouze jednou do měsíce.

Gary: Já tě nechci přemluvit k tomu, abys jedla maso jen jednou do měsíce. Já tě chci přesvědčit, aby sis ho už nikdy nedala. Vžij se do situace zvířete. Představ si, že jsi znásilněna, abys otěhotněla. Porodíš miminko, které je ti odebráno hned po narození. To dítě je krmeno kukuřicí a sojou, pšenicí a ovsem, aby ztloustlo. Pak ho pošlou v náklaďáku na jatka, tam ho pověsí při plném vědomí mezi jeho vlastní druh hlavou dolů. Křičí, vyděšené k smrti. Jenomže pak mu nůž podřízne krk. Někdo ho nakrájí na kousky. Existuje snad ospravedlnění pro něco takového?

A není to tvůj steak. Řekla jsi “svůj steak”. A teď jsem, co se týče volby slov velice shovívavý. Ten steak nebyl nikdy tvůj. Steak je eufemismus. Steak je ve skutečnost tělo krávy. Patřil živé bytosti.

Kdy se zbavíme pocitu, že je v pořádku kontrolovat a vlastnit jiné živé bytosti? Kdy se zbavíme pocitu, že jsme nejvýjimečnější stvoření žijící na této planetě? Skutečnost je, že nejsme vůbec důležití. Uvědomuješ si, že kdyby lidé neexistovali vše co existuje by začalo vzkvétat? Jsi si vědoma, že kdyby vymřely včely (už se o tom mluví deset let ve zprávách), tak by celý systém zkolaboval? Pokud by byly zničeni mravenci, dopadlo by to stejně. Takhle důležití jsou mravenci a včely pro naši planetu. Proč si myslíme, že jsme lepší? Oni slouží něčemu důležitějšímu, pracují pro celek. My ničím nepřispíváme. My jsme utlačovatelé, ničitelé…

Moderátorka: Odkud si myslíš, že to jde?

Gary: Ta arogance?

Moderátorka: Ano.

Gary: Nejsem si jistý. Nevím, co to do nás vjelo. Tedy pominu-li mučení, smrt a vraždu. Podle mě, pokud se chováš násilně, násilí je to, co se ti vrátí. Pokud se živíš diskriminací a smrtí, tak ze sebe budeš tyhle strašné věci vyzařovat.

Moderátorka: Ale co když lidé tvrdí ty samé věci o tobě? Někteří lidé říkají – On je arogantní. On si myslí, že ví všechno lépe. Myslí si, že je lepší než my a ve skutečnosti, my jsme ve skutečnosti… ehm… my jsme… řekněme, ehm, jak to podat… Zrovna teď jsem souzená já a ty jsi ten soudce.

Gary: Ok, jsou dva druhy lidí na tomto světě. Jsou tady lidé, kteří soudí a lidé, kteří lžou o tom, že nikoho nikdy nesoudí. Soudíme lidi každý den. Soudíme ty, co zneužívají děti, soudíme násilníky, soudíme nacisty, soudíme vrahy. A já vím, že tohle může být šok pro poživatele masa, mléka a vajíček, ale vegani jsou více etičtí než masožravci. Stejně jako člověk, který neznásilňuje je více etický, jak ten který tak činí. Člověk, který nezabíjí krávy, prasata, kuřata a krůty je lepší než člověk, který zabíjí a mučí krávy a prasata.

Moderátorka: Myslíš si, že člověk, který nezabíjí ptáky a kuřata, krávy a prasata, a nejí jejich maso, nemůže někoho znásilnit? Nemůže zabít?

Gary: Ve vězení na celém světě nejsou žádní veganští násilníci. Ale klidně jdi a nějakého mi vysleduj, protože bych opravdu chtěl slyšet jeho příběh. Já ti ale můžu ukázat vězení plná na mase, mléce a vejcích se stravujících násilníků, vrahů a zlodějů. Dokonce to vezmu ještě o kousek dál. Jdi a najdi mi nemocnici plnou nemocných veganů. Já ti můžu ukázat nemocnice plné lidí s onemocněním srdce, rakovinou, cukrovkou, osteoporózou, ledvinovými problémy, atd. A původcem toho všeho je živočišný protein, hlavní příčina každé vážné nemoci na této planetě. Kromě toho všechen tuk z živočišných produktů a cholesterol, nasycený tuk…

Moderátorka: Hitler byl vegetarián.

Gary: Hitler nebyl vegetarián! To je naprostá lež od Goebbelse (pozn. redakce – jeden z největších zastánců Hitlerovi ideologie) a jeho ministerské propagandy. Hitler měl velkou moc, že ano? Pokud měl všechnu tuhle moc, proč by nepropagoval veganství, jestliže byl vegan nebo vegetarián? Věděla jsi že Himmler, člověk, který sestrojil plynové komory, měl farmu s kuřaty?

Moderátorka: Nevím, možná chtěl zabíjet Židy.

Gary: Ok. Dva autoři Hitlerových biografií, Albert Spear a Robert Pain mluvili o Hitlerově lásce k játrovým knedlíčkům a holubům, kteří jsou známý jako “squab”. Jeho šéfkuchařka Dion Lucas napsala knihu v roce 1964 – The Gourmet School of Cooking, a psala v ní, že všechny jeho oblíbené recepty byly na bázi masa. Tohle je síla propagandy. Goebbelova moc je stále živá a v naprosté pohodě. Víš, proč si lidé myslí, že byl Hitler vegetarián? Goebbels chtěl Hittlera ukazát jako mírumilovného, jako někoho jiného, kdo byl v té době na světě milován a obdivován. Jméno toho člověka bylo Mahatma Gandhi, a Gandhi byl vegetarián. Goebbels se snažil říct:

“Hej! Hitler je jako Gandhi! Taky miluje zvířata a je k nim mírumilovný a je vegetarián.”

Ale není! A jen abys věděla, všechny ty koncentrační tábory tam měly i svá zvířecí jatka. A když přišla armáda zachránit Židy a Romy, tak tam  ta zvířata nechali. To je důvod, kvůli kterému to nazývám největším holokaustem všech dob. Zvířecí holokaust tady byl ještě dříve, než židovský holokaust, a vlastně se odehrává stále. Každou sekundu, každou minutu, každou hodinu každého dne jsou samice znásilňovány a oplodňovány. Každou vteřinu jsou zvířata zabíjena. Každý rok je zavražděno na 60 miliard zvířat.

Moderátorka: Uvědomuješ si, že tě lidé zvou teroristou?

Gary: Jistě, jak jinak by mi říkali? (odpověděl naprosto klidně, dokonce se usmál)

Moderátorka: (Překvapený výraz)

Gary: Nemohli by totiž v noci klidně spát, kdyby mě zvali mírumilovnou lidskou bytostí. A pokud půjdeme do minulosti a podíváme se na velké množství jiných lidí, které nyní celosvětově obdivujeme, shodneme se, že Gandhí, Martin Luther King a všichni tihle lidé… Rosa Parks, Cesar Chavez… nebyli zrovna milováni za jejich doby, za jejich života. Byli opovrhováni. Oni totiž toužili po změně, obrovské změně. Až později se společnost za těmito revolucionáři a aktivisty ohlédla a řekla si:

“Oh, Ten člověk byl skvělý. Snažil se přivést mír a spravedlnost.”

Já se snažím přinést do tohoto světa soucítění. Je neuvěřitelné, že jsem nazýván teroristou. A pokud já jsem terorista kvůli zachraňování zvířat, jak pojmenujeme ty, kteří je zabíjí, mučí a konzumují?

Moderátorka: Jedna poslední věc. Máme posledních 20 – 30 vteřin. Co jsi měl dnes k obědu?

Gary: Měl jsem veganský řízek a veganský burger z mé oblíbené veganské restaurace ve městě.

Moderátorka: Gary, děkuji ti.

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich