Gary Yourofsky – veganský bojovník!

Od : | 0 Komentářů | On : Prosinec 29, 2014 | Kategorie : O lidech

Gary a koza

Pokud vám jméno Gary Yourofsky nic neříká, tak jste o něm pravděpodobně ještě neslyšeli, protože kdyby tomu bylo naopak, už by se vám jeho jméno nikdy nevykouřílo z hlavy.

Gary Yourofsky

Narodil se do židovské rodiny, v Detroitu, Michiganu, USA, roku 1970. Přibližně po pětadvaceti letech života se stal veganem a začal veřejně vystupovat jako ochránce zvířat.

Podle Garyho výpovědi změnil jeho pohled na práva zvířat den, kdy do města dorazil cirkus. Jeho nevlastní otec byl klaunem. Pozval ho tedy “do zákulisí”. Garymu bylo tehdy třiadvacet let a se statusem studenta skočil po příležitosti.

To co viděl ho šokovalo. Sloni seřazení a spoutaní v jedné řadě, vřeštící opice zavřené v klecích.

It hit me like a ton of bricks.

Udeřilo mě to jako tuna cihel.

To jsou přesná Garyho slova, kterými popsal ve Skype konverzaci v roce 2012 svou zkušenost. Odešel dřív, než představení skončilo.

To co viděl, ho přinutilo přemýšlet o původu masa, které se mu objevuje na talíři a kůži, či kožešině, kterou si obléká. Na základě těchto myšlenek navštěvoval každý den po šest týdnů jatka. Ochranka se o něj nestarala, a tak se směl po areálu pohybovat volně. To co viděl… To co vlastními slovy popisuje byste mohli přirovnat k děsivému hororovému záběru.

I found the killing floor; there was a window but no glass – they were trying to air out the stench of death. I saw them hanging pigs upside down, while they were fully conscious. While screaming, they were being cut to pieces until there was nothing left.

Našel jsem místo, kde zvířata zabíjeli. Bylo tam okno, ale beze skla – snažili se vyvětrat zápach smrti. Viděl jsem, jak věší prasata hlavou dolů, zatímco byla plně při vědomí. Vřeštěla a oni krájeli kus po kuse, dokud z nich nic nezbylo.

V té době pořád maso jedl. To se však změnilo, když natáčel nákladní auto plné zvířat převážených na jatka. Jeho oči se střetly s očima prasete.

Our eyes locked together. And it was like he was asking, why are you doing this to me? And I kept thinking, I don’t know. I don’t know why we do these things to you.

Naše oči se spojily. Bylo to jakoby se mě ptalo: Proč my to děláte? A já si nepřestával v duchu opakovat: Já nevím. Nevím, proč ti tyhle věci děláme.

Bad Ass Gary Yourofsky

Bad Ass Gary Yourofsky

1996založil vlastní organizaci pro ochranu zvířat ADAPTT – Animals Deserve Absolute Protection Today and Tomorrow

1997 – společně s dalšími čtyřmi členy (ALF – Animal Liberation Front) vyrazili na kožešinovou farmu v Kanadě a osvobodili 1542 norků; podle všeho způsobili škodu v hodnotě 500.000 kanadských dolarů tj. v současnosti cca 9.727.500,- korun českých. Byl zatčen a  odsouzen k šesti měsícům v kanadském vezení s maximální ostrahou. Gary tuto událost zmiňuje ve své přednášce, a jak uvidíte, tak mu celá situace přišla, a pravděpodobně stále přijde, padlá na hlavu. Po pravdě, ani se mu nedivím. 🙂

Z celých šesti měsíců strávil Gary ve vězení nakonec jen 77 dní. Přesto ho tato zkušenost silně poznamenala a jen zesílila jeho empatii a pochopení, které cítil ke zvířatům, která jsou navíc vězněna v mnohem horších podmínkách.

2000PETA zaslala Garymu 10.000$ na vysílání reklamního spotu zaměřeného proti násilí na zvířatech v cirkusech.

2001 – Gary začal mít finanční problémy

2002 – Gary Yourofsky odstoupil z pozice prezidenta organizace ADAPTT, aby se mohl vypořádat s nedostatkem peněz. Den potom, co odeslal svůj rezignační dopis, mu přišla z org. PETA nabídka práce. Stal se celosvětovým učitelem v oboru veganství a ochrany zvířat.

Ani to se však neobešlo bez problémů. Gary je zapáleným zastáncem zvířat a skutečně věří v to, co dělá.

Gary Yourofsky měl a stále má velký úspěch. V roce 2003 byla však přednáška na univerzitě v Tennessee zrušena kvůli hádce. Někdo totiž propašoval letáky na podporu testování na zvířatech. Odložil je na stolek před místnost, kde celá událost probíhala. Garyho to tak vytočilo, že (prý) popadl stolek a převrhl ho. Letáky se rozsypaly po podlaze. Přednáška byla zrušena a náš milovaný Gary opustil budovu.

Tyto přednášky se staly tak oblíbené, že se v roce 2012 některé jejich části použily do dokumentu The Superior Human? Tento film je o problematice anti-speciesismu, což znamená odpor proti diskriminaci jakéhokoliv živočišného druhu. Snímek je možné shlédnout na youtube, ale obávám se, že jsem nenašla žádnou verzi s českými titulky.

Gary Yourofsky je opravdovým veganským bojovníkem, protože on veganstvím nejen žije, ale všemi dostupnými prostředky ho šíří do celého světa.

 ——————————————————————–

Máte otázky? Máte pochybnosti o tom, zda je dobré se skutečně stát veganem? Shlédněte níže přiloženou přednášku a nechte se překvapit, co to s vámi udělá. Gary Yourovsky je jeden z největších veganských učitelů. Pořádá přednášky, které probouzejí sta tisíce lidí po celém světě.

THANK YOU GARY!

Zdroj:

Citace a některé informace jsem získala ze článku izraelského on-line magazínu HAARETZ a anglické verze wikipedie.

Napsat komentář

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde