Kouření ubližuje nejen vám, ale i zvířatům!

Od : | 0 Komentářů | On : Leden 4, 2015 | Kategorie : O zvířatech

Testování tabákových výrobků

Čtete správně! A to nemluvím o tom, že by snad kouř, který vydechujete doma v obýváku ohrožoval zdraví vašeho psa, nebo kočky. Je to málo známo, ale cigarety jsou testovány na zvířatech!

Dvě největší tabákové společnosti R. J. Reynolds a Philip Morris, který je dokonce předním výrobce cigaret v České republice, stále testují na zvířatech.

Značkyopice - testování tabákových výrobků

R. J. Reynolds

 • Camel
 • Pall Mall
 • a jiné (více najdete zde)

Philip Morris

 • Marlboro
 • L&M
 • Bond Street
 • Philip Morris
 • Red&White
 • Next
 • Belmont
 • Petra
 • a jiné (více najdete zde)

Nejhorší na celé situaci je, že jde převážně o zbytečné testy zjišťující, již známé a kolikrát nedůležité údaje. Velké překvapení! Cigarety zabíjí!

V roce 2005 proběhl test cigaret Marlboro. Společnost Philip Morris zjišťovala, zda je některý z druhů (Light, Full Flavour, Ultra,…) méně škodlivý jak jiný. Jaký výsledek byste čekali? Žádný typ nevyhrál, všechny jsou stejně smrtelné.

Ještě toho stejného roku se rozhodli srovnat účinek výfukových plynů v porovnání s vdechováním cigaretového kouře. Testovali na tisíci potkanech, kteří byli drženi v úzkých nádobách, v nichž se nemohli ani hnout a šest hodin denně po dva roky byli nuceni vdechovat tyto škodlivé látky. Nemluvě o tom, co jim to muselo způsobovat.

Testování tabákových výrobků

Testy ale nejsou prováděny jen na krysách a laboratorních myších. Jejich oběťmi se stávají i jiná zvířata. Například v roce 2011, USA, se testoval vliv nikotinu na březích samicích makaka. V několika posledních měsících jim byl do těla skrze množství hadiček dodáván nikotin a sotvaže přišel termín porodu, mláďata byla z těl samic vyjmuta a zabita.

Testování cigaret na biglech

Většina tabákových společností už zvolila alternativní možnosti testování. Pouze tyto dvě odolávají a ospravedlňují své konání vlastní bezmocností vůči zákonu.

 Vyjádření společnosti Philip Morris:

Pokud provádíme testy na zvířatech, omezujeme jejich využití jen na takové případy, kdy není možná jiná alternativa. Průběžně ověřujeme nutnost využití testů na zvířatech a aktivně hledáme alternativy. Doufáme, že postupem času budeme schopni nahradit většinu nebo všechny testy na zvířatech alternativní metodou (bez využití zvířat).

Většina našich výzkumů využívajících laboratorní zvířata se zaměřuje na získávání informací pro lepší porozumění mechanizmům vývoje onemocnění spojených s kouřením. Toto porozumění je velice důležité pro vývoj a prověřování tabákových výrobků se sníženým rizikem. Výzkum na zvířatech provádíme také v omezeném množství případů, kdy provádíme změny výrobků, jako je přidávání určitých přísad do tabáku, abychom mohli určit, zda je změna vhodná a zda nezvyšuje toxicita tabákového kouře.

Testování na zvířatech provádíme také jako součást výzkumu pro identifikaci složek tabákových rostlin, které mohou být užitečné pro terapeutické účely. Toto testování se provádí podle standardních farmaceutických protokolů, aby byla zajištěna bezpečnost a účinnost těchto složek.

Více najdete na stránkách zde.

Každá společnost se vždy snaží své neetické chování ospravedlnit. Myslím, že je hlavně na nás, na lidech, abychom se zamysleli, zda nám utrpení nevinných zvířat stojí za zlozvyk, který ohrožuje naše zdraví.

Co můžete udělat, abyste pomohli zastavit testování na zvířatech?

 1. Přestaňte kouřit! Uděláte laskavost nejen sobě a svému okolí, ale zachráníte mnoho zvířecích životů.
 2. Podepisujte petice! Níže uvádím odkazy na stránky, kde je možné petici proti testování zvířat tabákovými společnosti podepsat.

CHANGE – stránky jsou v angličtině, ale když odkaz otevřete hned napravo najdete stručný formulář pro podepsání. Stačí vyplnit jméno, příjmení, e-mail a město, ve kterém žijete.

PETA – stránky jsou opět v angličtině. Formulář pro podpis najdete vpravo dole. Vyžaduje pouze jméno, příjmení a váš e-mail. Potom stačí kliknout na Take Action Now, a je to.

Zdroje informací: Zpravodaj Svoboda ZvířatPetaR. J. Reynolds, Philip Morris

Napsat komentář

„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich