Loving hut – největší veganský řetězec v ČR

Od : | 1 Komentář | On : Únor 21, 2015 | Kategorie : ProVeg, Restaurace a jídelny

Loving hut - Dukelských hrdinů

Jako vegani jsme většinou závislí na vlastním kuchařském umění. Hodně restaurací bezpochyby nabízí vegetariánská jídla. Když je nejhůř, všude si můžete dát nějaký ten smažák. Ale co my? Co když jsme na cestách, nebo jsme prostě unavení, nestíháme a chceme si na jídlo zajít. Dát si pauzu. I vegani mají nárok. Nebo ne? 🙂

Je pravda, že můžeme zvolit raw restauraci, nebo obyčejný salát. Jenomže jako většina veganů stále dávám přednost teplé kuchyni. Není tedy divu, že jsem opravdu velice vděčná za první mezinárodní, skutečně veganský, řetězec restaurací – Loving hut.

Vietnamské kořeny

Nejvyšší Mistryně Ching HaiPokud jste do Loving hut někdy zavítali, nemohlo vám ujít, že většina nabízených jídel je inspirována asijskou kuchyní. Zakladatelkou tohoto řetězce je totiž žena, dnes známá jako Nejvyšší Mistryně Ching Hai, která pochází z Vietnamu.

Při slovech Nejvyšší Mistryně se asi mnoho lidí podiví. Co to vlastně znamená? Kdo to jako má být? Sama jsem tomuto titulu nerozuměla, dokud jsem si o Ching Hai něco nenašla. A co jsem zjistila?

Ching Hai vyrůstala v rodině léčitele, tudíž měla v dětství duchovní vedení. Její otec byl zároveň vášnivým čtenářem se zálibou ve filozofii. Už od malička měla k dispozici knihy velkých filozofů čínské historie jako je například Lao Tsu a Chuang Tsu. Kromě toho žila Ching Hai v nábožensky tolerantní domácnosti – rodiče byli křesťani a babička budhistka.

Nejvyšší Mistryně Ching HaiBrzy ve svém srdci objevila velké množství empatie a to nejen vůči lidem, ale i zvířatům. Při každé příležitosti se snažila pomáhat. Studovala v budhistickém chrámu v Himalájích, překládala pro Červený kříž. V současnosti přednáší a uzdravuje lidi po celém světě a mimo jiné se zabývá tvůrčí činností (malování, navrhování oblečení a šperků,…). Navíc byla odjakživa vegetariánkou, protože myšlenka na maso a smrt nevinných zvířat ji odpuzovala. Později přešla na veganství.

Ve zkratce jde vlastně o moderního Budhu. 🙂

Zdravé tělo, zdravý duch

Nejen hlavní menu, ale také jídlo podávané formou bufetu překvapuje svými možnostmi. Kuchaři nezůstávají u klasik, jako jsou jarní závitky, nebo rýžové nudle. Nabídku rozšiřují o českou bramborovou kaši nebo guláš. Navíc, navzdory většině asijských restaurací, vaří bez glutamátu sodného. Suroviny se v rámci možností snaží získávat co nejčerstvější a do přípravy nepřináší jen kulinářský um, ale také srdce. V každé restauraci Loving hut najdete na stěně nápis ve stylu:

Staňte se vegany! Vytvářejte mír!

Nebo v anglických variantách:

Go vegan! Go Green! Save the planet!

A například v obchodním centru na Smíchově dokonce najdete žádost, abyste se v prostorách Loving hut nestravovali živočišnými produkty. Myslí na všechno. 🙂

Jak to chodí?

Máte chuť si vybrat jídlo z předpřipravené nabídky? Nebo chcete od každého ochutnat trochu? V Loving hut si můžete zvolit. Fungují jak na principu “naber si co sníš”, tak na tradičním menu, které většinou svítí na velké tabuli někde nad bufetem a pokladnou. Obojí má své výhody.

Menu

 • velká porce za nízkou cenu
 • komfort
 • delší čekání (fronta + příprava)
 • velký výběr
 • jídla, která v samoobslužném bufetu nenajdete

Bufet

 • cena za váhu (24 Kč za 100g; jen polévka je naceněna zvlášť – 1 miska 25 kč); Možná se setkáte s informací, že každé Loving hut účtuje jinak. Není tomu tak. Všude jsou ceny stejné. Pouze v Nových Butovicích je 100g za 22Kč. Důvodem jsou plastové příbory a nerezové tácy (nejsou k dispozici talíře, asi tak jako v řetězci indických restaurací Beas Dhaba)
 • kratší doba čekání
 • naber, co sníš
 • nemusíte se omezovat na jeden druh jídla

Oběd v Loving hut

Cena skutečně plného talíře hodně závisí na tom, co si na něj dáte. Za hromádku brambor zaplatíte víc, jak za stejně velkou hromádku rýžových nudlí. Takže je dobré, když s tím počítate. Pamatujte, že kilo peří je stejně těžké jako kilo železa. Toho lehčího je pouze mnohem více.

Ať už máte chuť na nějakou bláznivou kombinaci, nebo stritkně dané jídlo z menu, můžete si ho vzít s sebou. V případě bufetu si místo talíře a tácu vezmete polystyrenový box a na polévku či salát použijete plastový zavírací kelímek. Případná objednávka s sebou je rovnou zabalena.

Oběd z Loving hut s sebou

Mezi další výhody Loving hut patří nabídka dezertů a pití z chladničky. Mezi dezerty sice není velký výběr, ale rozhodně si pochutnáte. Většinou máte na výběr mezi dvěma veganskými dortíky a jedním nebo dvěma raw. Za jeden kus zaplatíte cca 50Kč, což není ve srovnání s jinou cukrárnou vůbec drahé. Na Novém Smíchově dokonce nabízejí domácí štrůdl.

Z nápojů mohu určitě doporučit perlivou limonádu Belvoir z bezinky nebo z bezinky s růží. Malá lahvička stojí sice 50Kč, ale stojí za to. Nikdy jsem nepila nic lepšího. Navíc jde o zcela přírodní nápoj bez chemie. Tak proč si občas nedopřát něco zdravého a dobrého zároveň. 😉

belvoir - bezinka s růží, bezinka

Jakožto pravidelného zákazníka mě už dlouho zajímalo, zda bude Loving hut také rozvážet. Prosperují, mají rozsáhlou klientelu, tak proč ne? Dokonce tuto možnost zmínili na stránkách. Jenomže když záložku rozkliknete, rozsvítí se velký nápis Tato stránka se připravuje. Napsala jsem jim a hádejte, co jsem se dozvěděla.

Rozvážet se skutečně bude a provozovatel doufá, že dokonce už v březnu!!! Tak držím všech deset, protože patřím k hladovým zákazníkům a rozhodně hodlám této služby využívat. Hodně. 🙂

Kde Loving hut najdeme?

V Praze je blaze – alespoň veganům. Ale věřím, že tempem, jakým se Loving hut rozrůstá, najdeme tento veganský fast food brzy v každém větším městě.

Praha 

 • Praha 1, Na Poříčí 25 (Černá labuť) – provoz zahájen na jaře 2015
 • Praha 1, Truhlářská 20
 • Praha 2, Londýnská 35
 • Praha 5, OC Nový Smíchov
 • Praha 5, OC Galerie Butovice
 • Praha 5, Zborovská 19
 • Praha 7, Dukelských hrdinů 18

Plzeň

 • Radčická 2861/2, Jižní PředměstíPlzeň Plaza – provoz zahájen na konci jara 2014

Vegan city vs Loving hut

Možná někdo z vás zaslechl o podobné restauraci jako je Loving hut. Sídlí na Žižkově a jmenuje se Vegan city. Jednu dobu patřila k jediné rozvážející vegan restauraci (současně z tech. důvodů nerozváží) a rozhodně mohla Loving hut v mnohém konkurovat. Dokonce je stejně jako Loving hut inspirována Mistryní Ching Hai.

Takže pokud jste z Prahy 3, tudíž jsou restaurace Loving hut tak trochu z ruky, vyzkoušejte. Vegan city najdete na adrese:

 • Praha 3, Husitská 45

Ať už navštívíte kteroukoliv veganskou restauraci, jistě vás přesvědčí o tom, že se vegani mají velice dobře. 🙂

Komentář (1)

 1. Příspěvek vložila Barbora Müllerová na 28.9.2015

  Dobrý den, minulý týden otevřeli novou veganskou restauraci ve Vysočanech 🙂 jmenuje se Veganland a také funguje podobně jako Loving hut a Vegan city 🙂 oproti výše jmenovaným má ale jednu výhodu a to, že je to zároveň i obchod s Bio potravinami 🙂 určitě stojí za to navštíit.

Napsat komentář

„Přátelství je součást lidského štěstí.“ Jan Werich