Mobilní aplikace – éčka v potravinách

Od : | 0 Komentářů | On : Leden 1, 2015 | Kategorie : Jiné, O zdraví

Databáze éček - aplikace

Ono se to řekne, jezte zdravě. Jenomže kdo se v tom má dneska vyznat, že? To je samá přídatná látka, stabilizátor, emulgátor, barvivo. Jak poznat, co z toho škodí a co ne, aniž bychom při sobě neustále nosili encyklopedii tzv. éček?

Český programátor, který se přezdívá Sunlight dal dohromady mobilní aplikaci Éčka v potravinách. Jde o databázi přídatných látek s neuvěřitelnými 500-ti záznamy. Díky pěknému designu a snadné orientaci, rychle zjistíte, zda je látka zdraví škodlivá či naopak prospívá.

Problém s éčky je ten, že pod tento neoblíbený název spadají nejen škodliviny jako např. kyselina benzoová (konzervační látka), většina barviv, oxid siřičitý, atp., ale také vitamíny. Příkladem může být kurkumin, riboflavin neboli vitamin B2, proteázy, aj.

Databáze éček - aplikace

A jak to funguje?

Po vstupu do aplikace stačí zadat číslo emulgátoru bez písmenka “E” a aplikace stručně a jasně ukáže, zda se jedná o látku, kterou jste ochotni ve svém jídelníčku akceptovat. Z aplikace se o přídatné látce dozvíte:

  1. úroveň škodlivosti
  2. vhodnost pro vegetariány
  3. vhodnost pro alergiky
  4. vhodnost pro děti
  5. zda je látka GMO – geneticky modifikována
  6. a co je to za typ látky (konzervační, barvivo, emulgátor, regulátor kyselosti, stabilizátor, zvýrazňovač chuti, atp.)

Databáze éček
Databáze éček
Databáze éček

Aplikace sice neobsahuje podrobný popis éček, ale to podle mého názoru není překážkou. Na nákupech bychom beztak neměli čas dlouhé texty studovat. Aplikace je k dostání pro Android, zadarmo a bez reklam.

A co nám k tomu poví programátor?

Chtěl jsem vytvořit aplikaci, která pomůže lidem vyznat se v tom šíleném množství chemie, kterou nám do jídla přidávají. Sám jsem potřeboval něco, v čem se člověk snadno orientuje. Něco bez reklam.

Napsat komentář

„Kdy se nudíme lépe než v kruhu rodiny?“ Oscar Wilde