O mně

10 komentářů | Srpen 26, 2013

Veganka

O projektu

Chtěla jsem se s vámi podělit o důvod, který mě k založení těchto stránek vedl. Alternativní stravování je po celém světě v různých podobách více či méně známo. Na východě je vegetariánství základním kamenem hinduistické víry. Na západě se vegetariánství rozmohlo z hlediska zdravého životního stylu. Jenomže veganství, potěš pánbůh vitariánství, to jsou stále ještě nezažité pojmy. Já osobně jsem se shlédla ve stravě veganské.

Mým záměrem je šířit informace o našich možnostech, protože věřím v budoucnost, kde nebude žádné zvíře trpět kvůli lidské nenasytnosti.

Mé recepty jsou postavené na tom, co známe z klasických kuchařek. Ať už si budete chtít připravit řízek, jelito se zelím a bramborem anebo obyčejnou gulášovku, na vše jsem se pokusila najít alternativu. Vzala jsem tradiční recept a jednoduše jsem živočišné ingredience nahradila těmi rostlinnými. Musím říct, že je to občas oříšek, a ne vždy dosáhnu kýženého výsledku, ale přesto vám chci ukázat jaké dobroty se dají z veganských surovin připravit.

Recepty, které nespadají do mých vlastních nápadů, obsahují odkazy či informace o kuchaři, který se o jeho vymyšlení zasloužil. Takže si ho následně můžete dohledat v jiných zdrojích.

Kromě již zmíněného se s vámi podělím o informace týkající se zdraví. Podíváme se do skutečného světa, kde nejen obyčejní lidé, ale i celebrity a úspěšní sportovci žijí na veganské stravě. Tak nebo tak zjistíte, že v tom nejste sami. 😉

O mně

2015-04-14Už od malička jsem neměla ráda maso. Rodiče mi ho nutili, protože byli přesvědčeni, že je dobré pro mé zdraví. Popravdě, přestože ho do mě cpali horem dolem, nezměnilo to nic na mých častých nemocech a drobné postavě. Potom, co jsem odešla z domu, chvíli trvalo, než jsem nad způsobem svého stravování vůbec začala přemýšlet. Přišlo mi normální jíst maso, ba dokonce zdravé. Přesně, jak mi to bylo v dětství vetknuto. To ale nikdy neměnilo nic na tom, že jsem radikálně odmítala hovězí a vepřové. Proč? Prostě mi nechutnalo a nikdo mi do dnes nevysvětlí, jak to může někdo jíst. 😀

Každopádně v polovině roku 2011 jsem začala přemýšlet nad tím, co se asi s masem děje, než mi přistane na talíři. V této době jsem ještě nebrala ohledy na utrpení zvířat. Leželo mi na srdci spíše vlastní zdraví a při myšlence na množství hormonů a jiných škodlivých látek, jež kuřecí maso obsahuje, se mi dělalo mdlo. Takže první krok zahrnoval vyřazení drůbežího.

Zůstali jsme na rybách, kterých jsme se nebyli ochotni vzdát. Někdy mám pocit, že přechod z masožravce na vegetariána nebyl nikdy tak úplně na mě. Jednoho dne jsme domů s manželem přinesli lososa. Musím se přiznat, že jsme ho skutečně milovali – v onom zvráceném slova smyslu. Jenomže plátek, který jsme koupili měl ploutvičku. Možná se budete smát, ale v ten okamžik jsme si uvědomili, že jde o živého tvora.

Blížil se Silvestr a my si s manželem dali předsevzetí – od prvního dne nového roku se stáváme vegetariány. Tohle jsem já

Tam moje cesta nekončila. Netrvalo dlouho, pouze čtyři měsíce, a já zjistila, že mi vajíčka a představa, že je budu jíst, zvedá žaludek. Nechala jsem se tedy vést vlastním tělem a i tento živočišný produkt jsem vynechala. Manžel zase nemusel pít mléko, a tak jsme se v dubnu roku 2012 rozhodli přejít na veganství. A že to byl náročný přechod. Najednou jsem si uvědomila, že bez vajíček a mléka neumím nic kloudného vytvořit. Panikařila jsem. Vytahala jsem všechny kuchařky a hledala v nich inspiraci. Nic. Vzdala jsem to a v rámci uklidnění, které následovalo, jsem prozřela. Začala jsem připravovat ta samá jídla jako do té doby, jen jsem nahrazovala živočišné ingredience těmi rostlinnými.

Nebyla to vždy jednoduché. I přesto jsem ale přesvědčená, že existuje lepší budoucnost pro nás i pro naše zvířecí společníky. Věřím, že máme možnost volby.

Komentář (10)

 1. Příspěvek vložila Hana Stráníková na 28.12.2014

  Líbí se mí nahrazování živočišných produktů rostlinnými, nemusím se vzdávat oblíbených chutí a zároveň nemusí kvůli mě nikdo trpět. Držím palce a ráda se nechám inspirovat.

 2. Příspěvek vložila Marie na 30.6.2016

  Super stránky a držím ti palečky. Jen by mě zajímalo, proč se muckáš se zvířátky, o parazitech si ještě nikdy nečetla? Navíc jakýkoliv chov zvířat není v souladu s Veganstvím, které naopak hlásá svobodu pro zvířata. Takže žádné ZOO, nic z kůže, apod. dokonce žádné chemie z drogerie…, , atd. atd. Kdo chce být opravdu VEGAN, měl by proniknout do hloubky. Tak ať se to to daří. S láskou Marie

  • Příspěvek vložila Jarmila Stráníková na 3.7.2016

   Chov zvířat pro vlastní užitek není v souladu s veganstvím. Ovšem my máme doma např. čtyři kočičky, které by jinak skončily se zlomeným vazem anebo na ulici. Ujali jsme se jich. Někdo by mohl argumentovat tím, že chov koček není v souladu s veganstvím, protože jsou masožravé. My kočičkám kupujeme vegan granule, které obsahují i to, co masožravci získávají z masa. Je to jedna z možností. Nemluvě o tom, že jim nemůžu bránit v tom, aby jednali dle své přirozenosti a něco si ulovily. Co se týče zmínky o parazitech… K tomu asi nemám moc co dodat. Kdybych se měla bát každého bacila, parazita atp. Nevylezla bych z domu. Vše s mírou.

  • Příspěvek vložila admin na 3.7.2016

   Marie, zbytečně se svými příspěvky navážíš. Vůbec neznáš stav věci a hodnotíš. Kritika všeho, co se tobě nelíbí, není hledání souladu. Podle čeho určuješ pravdu? Tvá pravda je nejvyšší pravda? Pokud někdo zachraňuje zvířata, je to v souladu s veganstvím. Pokud někdo dělá něco proto, aby zvířata nemusela zemřít, je to v souladu s veganstvím. Veganství není o kritizování a poučování ostatních, ale o úctě k životu. Vůbec jsem nepochopil tvůj komentář o parazitech. Víš, že existují i bakterie a viry? Četla jsi o tom něco? Snad abys nevycházela z domu?! : )

  • Příspěvek vložila Ruz na 14.9.2016

   Děkuji za úžasné recepty! Jsou výtečné a chutnají všežravcům. Proto doufám, že si hlody “odborníků na zdravou výživu” nebereš moc k srdci 🙂

 3. Příspěvek vložila Jana na 30.6.2016

  Tak stačilo nahlédnout do rubriky Hlavních chodů a bylo mi jasné, že toto “pseudo”Veganství má k opravdovému Veganství daleko. Ano, je to tak, není to vůbec moc zdravé, prostě klasické recepty za použití Vegan surovin, jak píšu nic zdravého. Škoda, snad se Holka jednou dopracuješ i k věcem, jako je třeba vaření převážně zdravých jídel, kombinování potravin, atd.
  Měj se FAMFÁROVĚ, Janina 🙂

  • Příspěvek vložila Jarmila Stráníková na 3.7.2016

   Už jsem na něco podobného někde reagovala. Ale tedy znovu opakuji, že tyhle stránky byly stvořeny, aby pomohly masožravcům s přechodem na veganství. Proto web obsahuje recepty často známé masožravcům, jen s rostlinnými surovinami. Netvrdím, že jsou všechny zdravé. Nikdy jsem to netvrdila, ale určitě se mezi nimi vyloženě vitaminové bomby najdou. 🙂

  • Příspěvek vložila admin na 3.7.2016

   Jano, toto je opravdové veganství, protože kvůli tomu, aby se člověk dobře najedl, nemusí zabít ani mouchu. Nevím jak ty, ale já se potkávám s mnoha lidmi, co nechtějí být vegani proto, že si nechtějí nic upírat. A právě především pro tyto lidi jsou tyto stránky. Podle toho, co jsi napsala, jsi odborník na zdravou výživu. Co takhle místo kritiky se podělit o nějaký zdraví recept? Nemyslíš, že by to bylo mnohem přínosnější?

  • Příspěvek vložila Ruz na 14.9.2016

   Děkuji za úžasné recepty! Jsou výtečné a chutnají všežravcům. Proto doufám, že si hlody “odborníků na zdravou výživu” nebereš moc k srdci 🙂

   • Příspěvek vložila Jarmila Stráníková na 18.9.2016

    Jéé, děkuji. To moc potěší. Jen je mi líto, že se k tvorbě receptů pro stránky teď moc nedostanu. Až bude ten můj mrňous trochu větší, tak se do toho zase pustím. Ještě jednou děkuji. Takový komentář vždycky udělá radost. 🙂

Napsat komentář

„Nikdy se nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposledy.“ Jan Werich