Veganské těhotenství – 1. trimestr

Od : | 4 komentáře | On : Listopad 18, 2015 | Kategorie : O zdraví

Těhotenství často i dlouholetým veganům přidělá pár vrásek na čele. A jelikož, dokonce i na internetu, je za těžko najít opravdu užitečné informace, rozhodla jsem se tomuto tématu podívat na zoubek.

Téměř všechny ženy, kterým se zjeví na těhotenském testu dvě červené čárky, pocítí kromě přívalu radosti (ve většině případech 🙂 ) také nával strachu. Proč? Hlavu zaplní otázky týkající se stravování. Pochybnosti, nad nimiž jste dříve mávly rukou, prosáknou na povrch.

Kde vezmu všechny potřebné vitamíny a minerály?

Kam na esenciální aminokyseliny?

A omega 3?

Je veganství skutečně ta správná volba v období těhotenství?

Zkušení vegané si budou klepat na čelo. Vždyť je to přece jasné! To všechno tady už bylo. Jenomže řekněte těhotné ženě, která nemůže při svých nevolnostech vystát semínka nebo oříšky, aby se jimi určitě stravovala, protože právě ty pomohou zajistit dostatečný přísun aminokyselin, železa a bílkovin. Přinuťte nastávající maminku, které zvedá všechno, co vidí, žaludek, aby jedla dostatek čerstvé zeleniny a kvalitních olejů. Pro většinu žen bývají první tři měsíce peklo.

Bohužel neexistuje univerzální návod na to, co a jak jíst. Takže “chytré” příručky přikazující stravovat se tím nebo oním způsobem, můžete pravděpodobně hodit do koše. Nevěšte ale hlavu. Nejen díky vlastním zkušenostem jsem dala dohromady balíček informací, které by se vám mohl hodit.

Omega 3

Tato esenciální aminokyselina bývá jedním z velkých otazníků. V těhotenství můžete totiž narazit na hned několik překážek, které vám brání v jeho konzumaci. Já při svém výzkumu narazila na tyto čtyři a dokonce u jednoho jediného člověka, což věci velice komplikovalo. 🙂

 • jako vegani, samozřejmě, nejíte ryby
 • představa zobání jakýchkoliv semínek vám může zvedat žaludek
 • další možností je čerstvý zeleninový salát zalitý lněným olejem, který obsahuje omegu 3, jenomže ten taky nepřipadal v úvahu
 • nu, a jediný potravinový doplněk, který jsem já osobně sehnala, měl tak velké kapsle, že se mě kamarádka zeptala: “A kam se to jako strká?” 😀

Možná už začínáte chápat, jak mohou, obzvláště veganským maminkám, těhotenské nevolnosti zavařit.

Rada na závěr?

iswari-konopi_largeProti těhotenským nevolnostem často pomáhá osvěžující, lehce stravitelné jídlo. Většinou nebývá problém v přesnídávkách, veganských jogurtech anebo sojovým mlékem zalitých cereáliích, dle toho, co vám zrovna dělá dobře. Jak to řeší problém s nedostatkem omega 3? Jednoduše. Do všech těchto jídel se dá přimíchat konopný protein v prášku, čímž doplníte nejen jednu, ale všechny potřebné aminokyseliny. Jde totiž o jeden z nejlepších zdrojů bílkoviny právě pro vegany, takže ať už jste schopné sníst cokoliv, zkuste do jídla propašovat trochu tohoto zázračného prášku.

Pokud jste schopné jíst buchty, či ovocné koláče, můžete zkusit přidat do těsta mleté lněné semínko.

Vitamíny a minerály

Je pravda, že nastávající maminky nemají v prvních měsících na jídlo ani pomyšlení. Proto bývá těžké doplňovat potřebné vitamíny. Jestliže je právě toto váš problém, doporučuji se poohlédnout po potravinových doplňcích, které vám příjem potřebných látek usnadní.

Např.:

 • kyselina listová – tu vám doporučí každý gynekolog nebo výživový poradce, jakmile se o vašem těhotenství dozví.
 • vitamin C – osobně doporučuji vyzkoušet Amalaki. Jde o přírodní, rostlinný zdroj tohoto vitaminu, který by měli doplňovat hlavně maminky s nízkou imunitou
 • spirulina či chlorela – tyto zelené tabletky vám zajistí slušný přísun řady vitamínů a minerálů a to jich ani nemusíte polykat mnoho, prostě, co vám žaludek dovolí
 • Multivitamin s b12 VEG1– dlouho jsem hledala doplněk, který je vhodný pro těhotné ženy, tento mohu doporučit a to nejen těhotným ženám, bude chutnat i malým dětem
 • potraviny doplněné o vitamíny a popř. i b12 (např. výrobky Alpro, Sojanéza, cereálie doplněné o vitamíny, atp.)

S čím na nevolnost?

Určitě stojí za to dát na rady zkušených maminek, které mají podobné radosti za sebou a vyzkoušet:

 • ovoce, jako jsou např. zelená jablka, hroznové víno, broskve a nektarinky – občas pomáhá, když jsou jablka kyselejší, navíc obsahují pektin (ve slupce) a spoustu vlákniny
 • pít vodu s citronem – měla by potlačovat pocity na zvracení
 • zazvorova lizatkadát přednost zdravým polévkám před těžkým, pikantním nebo dokonce smaženým jídlem
 • zázvorová lízátka – většinu maminek provedou tím nejhorším a z vlastní zkušenosti vřele doporučuji. Pokud jste o nich ještě neslyšely, tak se rozhodně nebojte, nechutnají totiž vůbec po zázvoru! Naopak jsou prakticky totožné s klasickými kulatými lízátky s obrázkem.

Jakmile začnou nevolnosti ustupovat…

K tomu dochází přibližně kolem osmého či devátého týdne těhotenství. Ano, není to ještě růžové, ale už se dá s jídelníčkem trochu pracovat. Jakmile se dostanete do této fáze, máte prakticky vyhráno. Přesto doporučuji věnovat pozornost, dnes, již docela známým, chia semínkům. Určitě prolistujte knihu, jenž jim je zcela zasvěcena. Recepty v ní sice nejsou veganské, ale rozhodně najdete inspiraci. Navíc tato kniha obsahuje spoustu užitečných informací o obsahu chia semínek. Pravděpodobně bych u počítače seděla ještě za týden, kdybych vám měla všechny klady vyjmenovat, takže vás, milé nastávající maminky a tatínkové, odkážu na knihkupectví či knihovny.

Nabízím jen malou ochutnávku:

Chia obsahuje osmkrát víc omega-3 mastných kyselin, jež mají na tělo antioxidační a protizánětlivé účinky, než maso lososa? Museli byste sníst 790 gramů atlantického lososa, abyste získali stejné množství omega-3 mastných kyselin, jaké obsahuje 100 g (asi 9 lžic) chia semínek.

Nemluvě o tom, že maso lososa je pro naše tělo kyselinotvorné a chia jsou zásadotvorné. Další body pro veganství! 😉

chia

Po tom, co jsem chia objevila, rozhodla jsem se je zapojit do svého jídelníčku. Dají se propašovat do smoothies, omelety, sladkých kaší, nebo máku a směsí pak třeba zasypat ovoce. Záleží skutečně pouze na vaší fantazii.

Na závěr:

Ať už se děje cokoliv, hlavně se, milé těhulky, nestresujte. To škodí miminku víc, než cokoliv jiného. Myslete na to, že první tři měsíce může brát ze zásob, které si vaše tělo samo pro sebe udělalo, a prostě se snažte jíst tak zdravě, jak to jen půjde. A když náhodou zhřešíte? Myslím, že vám všichni ze srdce rádi odpustíme. Nosíte v sobě nový život, takže je důležité, abyste byla v pohodě a hlavně si nedělala zbytečně hlavu.

Komentář (4)

 1. Příspěvek vložila onemocnění cév na 4.1.2016

  Moji rodice se zajimaji o homeopatii a jejich ucitel rekneme celosvetove uznavany clovek v tomto oboru je nas pritel. Jedna z jeho mnoha myslenek je: Nemoc je vetsinou nejaky problem, muze to byt treba neprirozeny porod. Uvadi spoustu prikladu jako napriklad astma muze byt spusobeno sokem nejcasteji pri plavani a nahlem topeni se. Nemoc se projevi pozdeji…..

 2. Příspěvek vložila Veronika na 2.6.2017

  Ahoj,
  mohu se prosím zeptat, jakou B12 si používala v těhotenství? Na odkazu bohužel nic není. 🙁 Myslela jsem, že je prostě B12 pro všechny. 🙂
  Moc děkuji
  Veronika

Napsat komentář

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“ Mark Twain